• 29 maja 2020

Na jakim sprzęcie ćwiczyć cardio?

bieżnia

Powszechnie wiadomo, że największa ilość tkanki tłuszczowej spalana jest podczas ćwiczeń cardio, dlatego są one tak popularne. Jaki sprzęt będzie odpowiedni do takiego rodzaju ćwiczeń? Jako pierwsze na myśl przychodzą bieżnie, orbitreki i steppery.

Bieżnia

Bieżnia oferuje możliwość regulacji prędkości przesuwu oraz stopnia nachylenia. Wybierać można spośród kilku programów, np interwały, cardio lub tryb manualny. Nowoczesne bieżnie mają także opcje ustawiania wieku, czasu, a także wagi ciała. Bieżnia ma istotną zaletę - każda osoba może na niej ćwiczyć, bez względu na wiek i doświadczenie w treningach. Dobór optymalnych ustawień tempa i kąta nachylenia pozwala na spalenie naprawdę sporej ilości kalorii. W przypadku niskiej kondycji wystarczy zmniejszyć prędkość, natomiast osoby pragnące treningu bardziej intensywnego, powinny ustawić interwały bądź duży stopień nachylenia. Bieżnia ma także pewną wadę - rozmiar urządzenia - zabiera dużo przestrzeni i nie da się jej złożyć.

Orbitrek

Orbitrek systematycznie zyskuje popularność między innymi za sprawą tego, że ćwiczy się na nim jednocześnie całe ciało. Trening na orbitreku zmusza do wysiłku zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Efektem tego jest spalanie większej ilości kalorii. rowerek do bieganiaWspomnieć należy też, że orbitrek jest cichszy niż bieżnia. W przypadku osób otyłych lub z nadwagą, mogą wystąpić bóle kolan na początku przygody z orbitrekiem. Pamiętać trzeba, że urządzenie to obciąża stawy, ale znacznie mniej niż np. bieganie na łonie natury. Do wad zaliczyć należy też dość dużą awaryjność, zwłaszcza jeśli jest często użytkowane. Zatem podczas zakupu warto wybrać nieco droższy model, co przełoży się na wyższą jakość i dłuższą żywotność.

Stepper

Trening na steperze porównać można do wchodzenia po schodach. Ćwiczenia na tym urządzeniu znacząco wpływają na rzeźbę pośladków i łydek. Niektóre steppery dodatkowo wyposażone są w linki, które umożliwiają ćwiczenie ramion i barków. Niepodważalną zaletą steppera jest jego rozmiar - urządzenie jest kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu można je schować w dowolne miejsce. Docenią to szczególnie te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na bieżnię czy orbitrek ze względu na małe mieszkanie. Niestety, stepper nie oferuje wielu możliwości treningu, ponieważ wyregulować można jedynie opór. Bardziej zaawansowane steppery, znajdujące się na siłowniach, oferują dodatkowo możliwość ustawienia czasu, ilości spalanych kalorii oraz wieku. Nie należy przesadzać z treningiem na stepperze, ponieważ obciąża stawy kolanowe i kręgosłup. Jak widać, każde urządzenie do treningów cardio charakteryzuje się czymś innymi, dlatego przed wyborem należy przetestować każde z nich lub poradzić się osoby bardziej doświadczonej. Przede wszystkim maszynę należy dobrać pod własne potrzeby i możliwości, a nie kierować się modą na dany model.

Share :

Może Cię zainteresować