• 29 maja 2020

Czy warto zainwestować w piłkę do ćwiczeń

piłka do ćwiczeń

Piłki do ćwiczeń – czy warto kupić?

Mają pozytywny wpływ na kręgosłup i mięśnie, pomagają dbać o postawę, formę i piękną sylwetkę. Służą do treningów i leczenia schorzeń ortopedycznych. Są idealne do ćwiczeń w domu i na siłowni. Piłka ta, zwana też „swiss ball”, powstała w latach 60. Używana w fizykoterapii pomagała niepełnosprawnym i zmagającymi się z problemami ortopedycznymi. Szybko dostrzeżono więcej pozytywnych dla zdrowia efektów i zaczęto ją powszechnie stosować również podczas treningów fitness.

Pozytywne skutki używania piłki

Swiss ball używana jest także w gimnastyce artystycznej i do masażu. Ćwiczenia z nią uważane są za alternatywę jogi i pilatesu. Nawet zwykłe siedzenie na niej pozytywnie wpływa na postawę i utrzymanie równowagi. Trening z nią rozciąga i wzmacnia mięśnie, w szczególności rdzeniowe, a także zapobiega wadom postawy, zwiększa siłę, dobrze wpływa na stawy i narządy wewnętrzne, sprawdza się przy odchudzaniu.

Modele piłek

Wykonane z miękkiego, elastycznego materiału w różnych rozmiarach, dostosowanych do celów i gabarytów użytkownika. Uniwersalne, owalne piłki z gumy PCV mają średnicę 55 – 85 cm. Ich wytrzymałość jest zależna od grubości gumy, z której są wykonane. Bardziej wytrzymałe modele zrobione są z pianki ABS.ćwiczenia na piłce Piłki w kształcie fasoli używane są podczas rehabilitacji osób z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi. Wersje z kolcami służą do masażu ciała. Zazwyczaj ich średnica wynosi do 24 cm i najczęściej używa ich się do masażu nóg i ćwiczeń dłoni.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Trzeba brać pod uwagę wzrost i kąt powstały po zajęciu miejsca na piłce. Między udami a górną częścią ciała powinien wynosić on 90°, gdy stopy dotykają podłoża. Dla osób o wzroście 150-165 cm będą dobre piłki o średnicy 55 cm, dla 166-175 cm o średnicy 65 cm, a osobom o wzroście 176-185 cm przydadzą się piłki o średnicy 75 cm. Wyższe powinny używać piłki 85 cm. Warto zwracać uwagę na grubość i jakość materiału.

Jak ćwiczyć na piłce?

Na początku należy wybrać odpowiedni program ćwiczeń. Warto choć raz udać się na profesjonalne zajęcia i zobaczyć, jak wygląda trening. Warto również poszukać filmów instruktażowych w Internecie. Jedno z podstawowych ćwiczeń polega na zajęciu miejsca na piłce (kąt 90 stopni między udami a górą ciała, postawa wyprostowana), a następnie opuszczaniu i unoszeniu ud, w wyniku czego poruszamy się na piłce w górę i w dół. Innym przykładem jest ćwiczenie, w którym kładziemy się na piłce, opierając na niej połowę pleców, a dłonie na udach. Powoli podnosimy górną część ciała do przodu, a potem powracamy do pozycji wyjściowej. Jednak każdy powinien dobrać ćwiczenia, które najbardziej odpowiadają do jego preferencji i celów, jakie chce dzięki nim osiągnąć. 

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie hantle kupić?

Trening z hantlami Jeśli ktoś pragnie osiągnąć wymarzoną sylwetkę, musi koniecznie ćwiczyć – sama...