• 29 maja 2020

Jak zacząć przygodę z podciąganiem?

podciąganie na drążku

Istnieje kilka podstawowych ćwiczeń uznawanych przez większość trenerów za kluczowe. Ich wykonywanie jest gwarancją wzmocnienia nie tylko kondycji, ale i większości podstawowych grup mięśni. Mówiąc o nich w pierwszej kolejności myślimy z pewnością o przysiadzie, nie bez przyczyny nazywanym „królem ćwiczeń”, nie można jednak zapominać także o podciąganiu. Choć wiele osób jest tym zaskoczonych, podciąganie nie dotyczy wcale jednego tylko mięśnia. Owszem, jest ćwiczeniem dość trudnym, warto jednak poświęcić mu uwagę już choćby dlatego, że zwiększając siłę mięśni podnosi także wydolność organizmu. Jak je opanować?

Jakie mięśnie zostaną wzmocnione?

Warto ćwiczyć podciąganie, te wzmacnia bowiem nie tylko mięśnie najszersze grzbietu oraz mięśnie naramienne, ale również bicepsy. W zależności od techniki, może też wzmacniać także inne mięśnie, w tym choćby mięśnie pośladków oraz korpusu.

Od czego zacząć?

wskazówki jak zacząć podciąganie

Nawet jeśli podciąganie wydaje się nam dość trudne, nie bójmy się zacząć. Owszem, wielu osobom na początku nie udaje się podciągnąć nawet raz, w takim przypadku jednak rozwiązaniem okaże się z pewnością start od aktywnego zwisu. W tym celu należy chwycić drążek i zwiesić ciało, potem zaś złączyć łopatki, napiąć barki i odsunąć ramiona od uszu. Wzmacnianie ciała znakomicie przygotuje je do podciągania. Pomocna może być też maszyna w siłowni umożliwiająca regulowanie obciążenia, nie ma bowiem żadnego wstydu nawet, jeśli najpierw jest ono dość małe. Gdy już opanujemy podstawy, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, aby dbać o każdy wykonywany przez siebie ruch. Powinien być on wykonywany w pełnym zakresie, każde jego skrócenie przyczynia się bowiem do tego, że mięśnie rozwijają się nierównomiernie.

Gdy już opanujemy prawidłowy ruch pamiętajmy, że ważne jest rozwijanie naszych umiejętności. Warto więc choćby zmieniać pozycje rąk, potem zaś – próbować podciągania na jednej tylko ręce.

Jaki sprzęt nam się przyda?

Najpopularniejszym sprzętem do tego rodzaju ćwiczeń jest drążek do podciągania . Może być on najzwyklejszy, a więc taki, który da się zamocować we framudze domowych drzwi. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak również klatka kalisteniczna, a więc wąskie pętle gumowe charakteryzujące się tym, że dają one na tyle duży opór, aby utrzymać ciężar nasze4go ciała. Przydają się też poręcze i konstrukcja do podciągania, a także dociążenia, choć te ostatnie najlepiej jest stosować dopiero wówczas, gdy samo podciąganie nie jawi się nam już jako wyzwanie. W sprzedaży znajdują się również specjalne przyrządy przeznaczone do ćwiczenia uchwytu dłoni. Mogą mieć one dla nas kluczowe znaczenie, okazuje się bowiem, że problemem wielu osób są dość słabe mięśnie przedramienia prowadzące do tego, że trudno jest dłużej utrzymać się na drążku.

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie hantle kupić?

Trening z hantlami Jeśli ktoś pragnie osiągnąć wymarzoną sylwetkę, musi koniecznie ćwiczyć – sama...