• 29 maja 2020

Jak wybrać buty do biegania

specjalne buty do biegania

Buty dla biegacza

Oferta obuwia dla biegaczy jest tak szeroka, że wybór nie jest prostu. Jak dobrać najlepsze buty do typu stopy? Dobre obuwie ma wpływ na jakość treningu i to nich zależy czy będziemy zmagać się z kontuzjami i bólem. By dobrać buta do typu stopy należy sprawdzić, w jaki sposób układają się podczas chodzenia.

Pierwsza metoda to odcisk mokrej stopy na kartce papieru (A4). Wystarczy zamoczyć stopę w wodzie i mocno odcisnąć na kartce. Dla widoczniejszego efektu można dodać do wody barwnik (farba plakatowa, barwnik spożywczy). Inny sposób zakłada obejrzenie swoich zużytych butów. Należy dokładnie sprawdzić, w których miejscach starły się najbardziej: od zewnętrznej czy po zewnętrznej stronie. To samo dotyczy przodu butów i pięty. 

Supinator, pronator czy neutral?

W zależności od ułożenia stopy podczas biegu wyróżnia się trzy grupy:

1) Pronator. Grupę tą wyróżnia odcisk stopy, który po naszych testach jest całkowity. Jeżeli przewężenie na stopie jest małe bądź go nie ma możemy zaliczać się do grupy pronatorów. Po sprawdzeniu butów zdarcie powinno być widoczne po wewnętrznej stronie, co wynika ze stawiania stóp do środka. Najczęściej jest to objaw płaskostopia.

2) Neutral. Odcisk stopy na papierze jest idealny. W tym przypadku buty zdarte są równomiernie na całej powierzchni. Osobom z tym typem stopy najłatwiej dobrać obuwie każdego rodzaju nie tylko do biegania.

3) Supinator. Odcisk stopy jest bardzo wąski, może być również przerwany. Podbicie stopy znajduje się bardzo wysoko. Buty zdzierają się po zewnętrznej stronie. W trakcie biegu ciężar ciała spoczywa na zewnętrznych stronach stopy. 

Jakie buty i dla kogo?

rodzaje butów do biegania

Pronotorzy muszą stosować buty z dobrą stabilizacją, by zapobiegać zapadaniu się stóp do środka. Obuwie dla  pronotorów musi mieć wzmocnienie po wewnętrznej stronie. Takie buty najczęściej sygnuje się  jako Motion Control lub Stability.

Supinatorzy muszą samodzielnie dopasować obuwie, w którym jest im najwygodniej, ponieważ producenci nie przewidzieli specjalnego rodzaju butów dla tego typu stopy. Muszą jednak unikać całkowicie butów przeznaczonych dla pronotorów, ponieważ wzmagałoby to opieranie ciężaru ciała na zewnętrznej stronie stopy. Dla osób z tym typem stóp najodpowiedniejsze będą buty oznaczone jako Cushioned. Oferta obuwia dla neutrali jest największa. Można wybierać w wielu modelach i fasonach. Producenci bardzo często stosują mieszanie opcji, których dopasowanie samodzielnie może przysporzyć wiele kłopotu. Chcąc idealnie dopasować buty do biegania nie mając pewności do którego typu należymy, najlepiej zasięgnąć porady ortopedy, bądź fizjoterapeuty. Z pomocą lekarza, będziemy mieli pewność, że treningi nie przysporzą nam w późniejszym czasie problemów zdrowotnych

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie buty zabrać na siłownię?

Dziś, gdy uprawianie sportu cieszy się coraz większą popularnością, zaczynamy zastanawiać się nie nad tym...

Jak dobrać wygodne legginsy?

Legginsy to spodnie co prawda bardzo obcisłe i zwracające uwagę męskiej części społeczeństwa, ale przy tym...