• 29 maja 2020

Jakie buty dla początkujących biegaczy?

buty do biegania

Buty dla rozpoczynających biegaczy

Jedne uniwersalne buty nie istnieją, szczególnie jeśli mają służyć bieganiu, ponieważ każdy ma inaczej zbudowaną stopę. Dylemat butów ma każdy biegacz. Doświadczone osoby zwykle sami potrafią dobrać odpowiednie obuwie, lecz ci początkujący mają już z tym wielki problem. Dlatego na początku należy się zastanowić czy osoba początkująca musi mieć inne buty niż taka wytrenowana? W końcu wygląda to prawie tak samo o obydwu przypadkach.

Początkujący biegacz - kto to?

Jeśli jest nią osoba nie mająca nic wspólnego dotychczas ze sportem i spędzająca rok za rokiem w fotelu, będzie znacznie różnić się od zaawansowanej osoby biegającej. Siedzenie tak długo spowoduje mniej wydajną pracę mięśni, a same stawy wraz ze ścięgnami będą słabe w stosunku do czekającego ich obciążenia. Dodatkowo ostrożni muszą być ludzie z nadwagą. Według mnie człowiek początkujący powinien zakupić buty minimalizujące szkody jakie daje regularne obciążenie stawów. Oczywiście wydanie ponad 600 zł jest tu lekką przesadą, chyba że ktoś może sobie na to pozwolić.

Czy tanie jest dobre?

Buty dla biegaczy zaczynają się już od 40zł, ale to ryzykowny zakup. Lepiej skusić się na nieco droższe w okolicach 170zł. Tańsze buty będą różnić się od droższych marką, wykorzystanym materiałem i jakością z jaką się je wykorzystało. Ich okres życia może być znacznie krótszy, a biegacz może nie odczuwać takiego komfortu podczas biegania jak powinien.

Amortyzacja - jedna z najważniejszych kwestii w obuwiu dla początkujących

idealne buty do biegania

Dla ludzi nie mających ze sportem nic wspólnego jak i tych nieco cięższym, bardzo ważna jest amortyzacja w butach. Jeżeli pianka amortyzuje bardziej, a do tego jest lekka to dobrze ponieważ to ona zabiera obciążenie pierwotnie trafiające do kostno-mięśniowego układu. Zazwyczaj każda firma szczyci się własną technologią dotyczącą takich pianek. Początki biegania w trampkach może w bliskiej przyszłości skończyć się bólem. W efekcie człowiek zniechęci się i nie będzie chciał już biegać, a w końcu obojętnie gdzie uprawia się sport, zawsze powinien on oznaczać dla człowieka przyjemność.

Wygodne buty ponad wszystko

Przyjemność... Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym punktem definiującym czy kupi się dane buty to ich wygoda. Przymierzając je warto chwile pochodzić w nich w sklepie. Każdy dyskomfort w czasie biegania będzie odczuwany w o wiele większym stopniu.

Kobiety a mężczyźni

Ponadto buty dla kobiet będą różnić się od tych dla panów. Damskie modele są węższe i z większym dropem czyli różnicą wysokości jaka jest pomiędzy piętą a palcami. Ponadto ich wygląd zewnętrzny jest inny, bardziej kolorowy. W męskich modelach amortyzacja zwykle jest lepsza, a wygląd bardziej surowy.

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie buty zabrać na siłownię?

Dziś, gdy uprawianie sportu cieszy się coraz większą popularnością, zaczynamy zastanawiać się nie nad tym...

Jak dobrać wygodne legginsy?

Legginsy to spodnie co prawda bardzo obcisłe i zwracające uwagę męskiej części społeczeństwa, ale przy tym...

Jak wybrać buty do biegania

Buty dla biegacza Oferta obuwia dla biegaczy jest tak szeroka, że wybór nie jest prostu. Jak dobrać najlepsze...