• 29 maja 2020

Jakie buty zabrać na siłownię?

buty na trening

Dziś, gdy uprawianie sportu cieszy się coraz większą popularnością, zaczynamy zastanawiać się nie nad tym, czy warto się na nie zdecydować, ale nad tym, czy wiemy, jak uprawiać go maksymalnie efektywnie. W tym celu warto zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale i obuwie. Również wyjście na siłownię będzie nam dawać większą satysfakcję, gdy zabierzemy ze sobą odpowiednie obuwie sportowe.

Może się wydawać, że buty męskie ze sprężystą podeszwą sprawdzą się znakomicie bez względu na to, z jaką aktywnością fizyczną będziemy mieli do czynienia. Tymczasem buty sportowe, jak mało które, powinny być dopasowane do okazji. Nie tylko zwiększy to komfort treningu, ale również zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Pojęcie „wyjścia na siłownię” jest zresztą dość nieprecyzyjne, może bowiem oznaczać zarówno pojawienie się na zajęciach z obciążeniami, jak i ćwiczenia na przyrządach. Każda z takich aktywności rządzi się nieco innymi prawami, każda więc wymaga również nieco innego obuwia, jeśli ma nie być kontuzjogenna.

Ćwiczenia kardio

Zajęcia kardio zwykle wymagają obuwia, którego podeszwa jest nie tylko sprężysta, ale również dość gruba. Takie rozwiązanie nie tylko przeciwdziała kontuzjom, ale również stabilizuje i amortyzuje stopę. Nie do przecenienia jest również to, że zapewnia odpowiednie odbicie. Buty tego rodzaju sprawdzają się także na bieżni, orbitreku oraz stepperze, i choć obecnie to buty przed kostkę cieszą się największą popularnością, warto zainteresować się modelem wyższym zwłaszcza, jeśli zmagamy się z problemami z równowagę. Sama podeszwa również nie jest bez znaczenia. Zwykle pamiętamy o tym, że powinna być gruba, zapominamy jednak, że równie ważne jest to, aby nie była zbyt śliska.

Rowery stacjonarne

Również rowery stacjonarne cieszą się dziś dużą popularnością. Ich entuzjaści powinni więc pamiętać o tym, że przyda im się obuwie o dość sztywnej podeszwie. Także fitness coraz częściej pozwala na dopasowanie specjalnego obuwia. W tym wypadku zaleca się skoncentrowanie się na modelach z wysoko podniesionym przodem, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń nie tylko wymagających, ale również dość szybkich.

buty na siłownie

CrossFit i ciężary

Bez względu na to, czy interesujemy się Crossfitem, czy też ciężarami, musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia ze sportami, które trudno jest uprawiać bez specjalistycznego obuwia. Tym razem buty powinny ciasno opinać stopę, muszą być przy tym sztywne. Najczęściej mamy w ich przypadku do czynienia z butami, w których stosowane jest podwójne zabezpieczenie – producenci przygotowali więc tak sznurowadła, jak i rzepy. Jeśli podnosimy ciężary, które znacznie przewyższają naszą wagę ciała, ważne jest to, aby podeszwa była profilowana, a pięta znajdowała się na podwyższeniu.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak dobrać wygodne legginsy?

Legginsy to spodnie co prawda bardzo obcisłe i zwracające uwagę męskiej części społeczeństwa, ale przy tym...

Jak wybrać buty do biegania

Buty dla biegacza Oferta obuwia dla biegaczy jest tak szeroka, że wybór nie jest prostu. Jak dobrać najlepsze...