• 29 maja 2020

Jaki grill elektryczny kupić?

grill elektryczny

Lato i wczesna jesień przynoszą długie i ciepłe wieczory, podczas których można spędzić czas z najbliższymi na wspólnym grillowaniu. O ile standardowy grill węglowy można wykorzystywać wyłącznie na otwartych przestrzeniach, o tyle grill elektryczny może być włączany także w domu, niezależnie od pogody i pory roku.

Dostępne na rynku grille elektryczne różnią się pod względem funkcji i zastosowań, dlatego wybór najbardziej odpowiadającego może nastręczyć pewnych trudności.

Rodzaje grillów elektrycznych

Priorytetową kwestia względem poszczególnych parametrów technicznych i funkcji grilla jest wybór odpowiedniego typu urządzenia w zależności od przeznaczenia i oczekiwań:

  • grill z rusztem - wyglądem przypomina standardowy grill węglowy, co pozwala połączyć klimat tradycyjnego grillowania z wygodą stosowania grilla elektrycznego. Minusem tego urządzenia jest natomiast bez wątpienia konieczność ręcznego czyszczenia grzałki, na którą skapuje tłuszcz.
  • grill z płytą - przypomina wyglądem patelnię teflonową i pełni podobną funkcję jak ona, ponieważ potrawy, które mają być grillowane układa się na płaskiej teflonowej (bądź czasami ceramicznej) powierzchni. Grill z płytą w przeciwieństwie do grilla z rusztem nie wymaga czyszczenia grzałki i z tego względu jest zdecydowanie wygodniejszy. Cały tłuszcz gromadzi się bowiem na płycie, którą na koniec wystarczy umyć pod bieżącą wodą.
  • grill stołowy - posiada pokrywę, która chroni meble przed zabrudzeniem przez pryskający tłuszcz. Niestety są urządzenia te są niewielkich rozmiarów, dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem dla rodzin wieloosobowych.
  • grill stojący - mimo iż jest grillem elektrycznym zaleca się, by był umieszczany na otwartych przestrzeniach np. w ogrodzie lub na tarasie. Jego niewątpliwą zaletą jest duża powierzchnia grillowa, która zapewni komfortowe biesiadowanie nawet wieloosobowej rodzinie.
  • grill raclette - ma konstrukcję piętrową. Posiada dużą płytę grzejną oraz dodatkową powierzchnię na niewielkich rozmiarów patelnie teflonowe, które umożliwiają komponowanie własnych mini-zapiekanek ze składnikami przyrządzonymi na głównej, górnej płycie. Grill raclette może więc dostarczyć ciekawej formy rodzinnej integracji. W przypadku tego typu urządzenia należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj płyty - powinna być kamienna, ponieważ tylko wówczas odpowiednio długo będzie utrzymywać temperaturę.

moc grilla elektrycznego

Jaką moc powinien mieć idealny grill elektryczny?

Decydując się na zakup grilla elektrycznego w żadnym wypadku nie należy sięgać od razu po ten o największej mocy. Choć moc decyduje o prędkości z jaką grzałka osiąga wymaganą temperaturę, to jednak spędzając czas z rodziną nie zawsze oczekuje się, że potrawy zostaną przyrządzone w ekspresowym tempie.

Na rynku dostępne są grille o mocy od  600 W do 2 500 W i wyłącznie od indywidualnych preferencji zależy to, jaki zdecydujemy się wybrać.

Share :

Może Cię zainteresować