• 29 maja 2020

Jak wybrać najlepszą odżywkę białkową?

odżywki i suplementy

W tej chwili wygląd jest bardzo istotny – równie ważny, jak posiadanie dobrej formy. Dlatego wielu mężczyzn postanawia zadbać o swoją masę mięśniową i zaczyna ćwiczyć, wspomagając się w budowie mięśni specjalnymi suplementami diety. Nie wszystkie są tak samo bezpieczne. Wszystkie zaś muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z odżywkami wspomagającymi budowę masy mięśniowej, nie zna się jeszcze na nich zbyt dobrze. Czasem może więc popełnić błąd przy wyborze, co może mieć niestety opłakane skutki. Podstawą w dobrym, skutecznym treningu jest zapewnienie sobie dietą wszystkich, istotnych składników odżywczych. Suplementy diety są niejako drogą na skróty, z której jednak trzeba rozsądnie korzystać. Co warto wiedzieć o odżywkach budujących masę?

Odżywki białkowe

Najpopularniejsze są przede wszystkim różne odżywki białkowe. To białko jest podstawowym budulcem mięśni, dlatego właśnie niemożliwe jest zbudowanie solidnej tkanki mięśniowej bez białka. Oczywiście, nie chodzi o to, że można jedynie zażywać tą odżywkę i nie ćwiczyć – konieczny jest odpowiedni trening, żeby móc zauważyć odpowiednie efekty. Optymalna ilość białka to około 2 g/kg masy ciała.

Białka zawarte w odżywkach dzielą się na różne rodzaje. Różnice wynikają ze składu i w konsekwencji dzielą się one na takie zwane izolatami, koncentratami lub hydrolizatami oraz na mające w składzie ich mieszaninę (to tak zwane matriksy białkowe). Wybierając dla siebie tego rodzaju odżywki, najlepiej wybrać to, co jest akurat najpopularniejsze – a zatem najlepiej znane i sprawdzone. To w tej chwili białko typu kazeina micelarna i serwatka. Trzeba tylko zwrócić uwagę na czystość danego produktu. Oczywiście, do niektórych odżywek dodaje się różne inne elementy, działające wspomagająco, jednak jeśli odżywka ma być białkowa, to powinna zawierać przede wszystkim białko.

Węglowodany i gainery

masa mięśniowa

Istnieją jeszcze odżywki węglowodanowe i tak zwane gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe. Bez węglowodanów nie da się budować mięśni, bo człowiek ma po prostu za mało energii. Kiedy zabraknie węglowodanów, ciało człowieka pobiera energię właśnie z białek. A przecież dostarcza się je po to, żeby stanowiły budulec dla mięśni. Stąd odżywki węglowodanowe, bądź łączące białka i węglowodany są bardzo przydatne. Warto jednak wiedzieć, że gainer może być traktowany jak zwykły posiłek i należy go spożywać tylko w sytuacji, gdy na taki prawdziwy, zdrowy posiłek nie możemy sobie pozwolić.

Raczej odradza się stosowanie odżywek z węglowodanami. I tak jesteśmy nimi otoczeni. Kto rozpoczyna swoją przygodę z budową tkanki mięśniowej, powinien raczej zainwestować w dobrej jakości białka. Cena gainerów jest przystępna – wręcz zachwyca – jednak nie przekłada się ona szczególnie na przyrost tkanki mięśniowej. Najczęściej do takiej mieszanki trafiają aminokwasy niskiej jakości. Warto więc raczej zainwestować i otrzymać produkt, który będzie stanowił najlepszą pomoc w treningach.

Share :

Może Cię zainteresować

Co to właściwie jest spirulina?

Ostatnio zapanowała moda na produkty prozdrowotne. Wszyscy szukają jakichś nowych, ciekawych elementów, które...

Jak działa forskolina?

Szczupła sylwetka to marzeniu wielu ludzi. Niestety, marzenie, które dla niektórych pozostaje nieosiągalne...

Jak działa spalacz tłuszczu?

Oprócz treningów, człowiek musi utrzymywać odpowiednią dla swego trybu życia dietę, aby mieć taką...