• 29 maja 2020

Jak wybrać najlepsza ławkę treningowa?

ławeczka do ćwiczeń

Niezbędnik na domowej siłowni - ławeczka treningowa

Mnóstwo osób w tej chwili ćwiczy – dla zdrowia, osiągnięcia wymarzonej sylwetki, albo dla jej utrzymania. Nie wszyscy jednak chodzą w tym celu na siłownię – można bowiem wykonywać wiele różnych ćwiczeń w swoim własnym domu. Możemy korzystać w pełni z możliwości, jakie oferują sprzęty sportowe, ponieważ są dostępne dla każdego w sklepach sportowych – na przykład każdy może zakupić ławeczkę treningową. Istnieją jednak różne ich rodzaje, w związku z czym nie wszyscy wiedzą na jaki ich rodzaj dokładnie się zdecydować, by ostatecznie byli zadowoleni. Tekst powinien nieco to rozjaśnić!

Ławeczka treningowa – co powinna zawierać?

Ławeczka treningowa pomaga w kształtowaniu ciała. Z pewnością powinna się ona znaleźć w każdej domowej siłowni, ponieważ pozwala ćwiczyć na różne sposoby. Można na niej wykonywać brzuszki, podnosić hantle, sztangę itp. Dzięki temu ćwiczymy w komfortowych warunkach. Żeby jednak były one bezpieczne, trzeba zdecydować się na model posiadający stosowne dodatki oraz zabezpieczenia. O co dokładnie chodzi? Między innymi o uchwyty antypoślizgowe, dzięki którym całość nie będzie się przesuwać, albo o regulację konta pochylenia ławeczki, dzięki czemu można różnicować trening w zależności od potrzeb i umiejętności. To jednak nie wszystko! Dobra ławka treningowa powinna:

- móc się składać, żeby nie zajmować normalnie wiele miejsca w pokoju (w końcu ma trafić do prywatnego domu, a nie na siłownię)

- umożliwiać regulację wysokości i kąta podparcia stóp.

ćwiczenia na ławeczce

Ławeczka treningowa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając dla siebie ławeczkę do ćwiczeń, należy zwrócić uwagę między innymi na możliwe obciążenie – ćwiczą na niej przecież nie tylko ci szczupli i w świetnej formie, lecz również i osoby, które dopiero ów formę pragną osiągnąć. Sprawdźmy również wymiary oparcia, rodzaj oparcia, jak i wybierzmy pomiędzy ławką prostą a wygiętą. Ławeczka z prostym oparciem będzie najlepsza dla osób, które na przykład cierpią z powodu bólu kręgosłupa, mają jakieś jego choroby, albo po prostu nie mają zbyt dobrej formy, bo dawno (lub wcale) nie ćwiczyły. Ławka wygięta sprawdzi się z kolei u osób już ćwiczących, posiadających dobrą kondycję i po prostu takich, które nie mają żadnych kłopotów z kręgosłupem. Dzięki ławce skośnej, wygiętej, możliwe jest uzyskanie lepszych rezultatów w trakcie ćwiczeń - dlatego wiele osób ją kupuje.

Brak możliwości rozciągnięcia mięśni brzucha na ławce po zakończeniu ćwiczeń to minus prostej ławeczki. Można jednak nadrobić ów minus na przykład wyginając ciało w tak zwany koci grzbiet. Z kolei ławeczka skośna pozwala na podobne wygięcie, ale zapewnia gorsze, bardziej obciążające dla pleców podparcie w trakcie ćwiczeń. Należy zatem dobrać właściwy produkt do swoich możliwości.

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie hantle kupić?

Trening z hantlami Jeśli ktoś pragnie osiągnąć wymarzoną sylwetkę, musi koniecznie ćwiczyć – sama...